Використання здоров’язберігаючих технологій в практиці роботи ДНЗ


Виховання міцного, фізично підготовленого підростаючого покоління є одним з найважливіших завдань в системі національної освіти. Сьогодні основною турботою всіх нас, дорослих, має бути прояв максимальної людяності, захист дітей, забезпечення їхнього конституційного права на здоров’я і повноцінне життя. Фізично здорова дитина – це здорова психіка, здорова духовність і достатній обсяг набутих знань. Тому Липоводолинський ДНЗ (ясла-садок) "Берізка" обрав для себе основний напрям роботи – фізкультурно-оздоровчий.Гасло, яке стало головним: «… турбота про здоров’я – це найважливіша праця вихователя. Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили». (В.О.Сухомлинський)

Особливу увагу приділяємо фізичному вихованню та оздоровленню дітей. Для вирішення поставлених завдань є всі необхідні умови: функціонує спортивна зала оснащена необхідним спортивним інвентарем, який відповідає санітарно-гігієнічним і педагогічним нормам та вимогам техніки безпеки. В кожній віковій групі є спортивні куточки для самостійної рухової активності.


Вихователі всіх вікових груп вміло впроваджують на своїх заняттях нетрадиційні підходи до системи фізкультурно-оздоровчої роботи. В структурі заняття є обов’язковими масаж, самомасаж, дихальні вправи, корегувальна гімнастика, використання нетрадиційного обладнання.

Не забуваємо і про сучасні нетрадиційні форми і методи оздоровлення: сміхотерапія, кольоротерапія, музикотерапія, танцювальна терапія, фітотерапія, масаж, самомасаж.

Працівники закладу власноруч виготовили безліч обладнання для роботи з оздоровлення, профілактики плоскостопості, скаліозу, яке вони використовують під час проведення «хвилинок-здоровинок» та інших оздоровчо-профілактичних заходів.

« Хвилинки-здоровинки» проводимо як під час занять, так і між ними, а також у другій половині дня (під час гімнастики пробудження) з метою розвантаження, зняття втоми або для стимуляції діяльності певних органів.

Система зміцнення здоров’я дітей в дитячому садку «Берізка» передбачає різноманітні форми та методи загартування. Вихователі впроваджують найбільш ефективні методи загартування: сухе та вологе обтирання махровою рукавичкою, обтирання рук до ліктя водою з-під крана, ходіння босоніж, що є гарним засобом профілактики простудних захворювань. Гімнастика пробудження проводиться із застосуванням музики, використовуються різноманітні вправи. Вихователі розробили та апробували різні види масажів та самомасажів, із застосуванням різноманітного природного матеріалу (каштанів, горіхів, шишок, жолудів), а також невеликих предметів (губок, пластикових пляшок, рукавичок)

Для поліпшення періоду адаптації малюка та з оздоровчою метою проводимо піскову терапію.

Творча група педагогячних працівників ДНЗ під керівництвом інструктора з фізкультури Шевченко С.О. працює над проблемою: "Нові підходи в організації фізкультурно-оздоровчої роботи ДНЗ в світлі сучасних вимог. Запровадження в практику роботи здоровязберігаючих заходів. Використання традиційних методик оздоровлення дошкільнят. Практикування авторської фізкультурно-оздоровчої методики за М.М. Єфименком".
Навчити дітей турбуватися про власне здоров’я – одне з найважливіших завдань педагога. У нас в «Берізціі» проводиться цілеспрямована робота з валеологічного виховання.

Педагоги докладають багато зусиль для того, щоб кожна дитина зрозуміла, як важливо з дитинства уникати факторів ризику для здоров’я, обрати стиль поведінки, який не завдає шкоди фізичному і психічному стану.

Робота з оздоровлення проводиться в єдності з природою – адже дитина це часточка природи. У нас в садочку є для цього всі необхідні умови: чудове природне оточення, квітники, ігрові майданчики.

Намагаємося добитися того, щоб максимально під час свого перебування в садочку, дитина проводила на свіжому повітрі.

Таке спілкування з природою дає дуже багато для зміцнення здоров’я і для розумового розвитку малюків.


Робота з родиною є невід’ємною складовою частиною оздоровчої роботи. Хто з батьків не хоче бачити свою дитину здоровою, фізично та розумово розвиненою?


Батьків, як і нас, педагогів, передусім турбує питання як зміцнити здоров’я дітей. ми намагаємося переконати батьків, що розв’язання поблем загальної захворюваності можливо за правильної організації виховної та оздоровчої роботи в родині. Батьки пообіцяли добитися того, щоб діти більше були на свіжому повітрі, рано лягали спати і рано вставали. Дуже згубною визнано гіподинамію. «Якщо дитина бігає та грається то їй здоров’я усміхається», – стверджує народна мудрість. Дорослі ж, нажаль, часто стримують дитячу рухову активність. У цей час знижується обмін речовин, уповільнюється постачання крові до головного мозку, підвищується артеріальний тиск, порушується дихання. Тому ми рішуче відмовилися від сидіння дітей на стільцях у вільний від занять та прийому їжі час.

Батьки є учасниками, помічниками всіх наших задумів та починань. Вихователі та старша медична сестра Залізняк О.В. проводять практичні заняття з батьками щодо оволодіння нескладним масажем, самомасажем.
Поліпшення родинної екології позитивно впливає на гармонію психічного та фізичного здоров’я малюків.

Великого значення надаємо організації правильного калорійного харчування, тому що від харчування дітей в роки дитинства залежить гармонія, пропорційність частин тіла, зокрема правильний розвиток кісткової тканини і особливо грудної клітки. Відсутність апетиту у дитини – джерело хвороб і нездужань. Для покращення апетиту діти вживають свіжі овочі, фрукти, соки, салати, цибулю, часник, зелену цибулю. В куточках для батьків розміщуємо інформацію по приготуванню страв для дітей. У деяких батьків викликає подив, яку велику кількість страв можна приготувати із звичайних моркви, капусти, яблук.

Ми радимо батькам готувати смачну і здорову їжу для дітей, заготовляти на зиму якомога більше свіжих фруктів, овочів, не забувати про мед. Дуже прикро, що багато дітей вживають продукти харчування низької якості, а здоров’я вони не додають. Тому ми переконуємо батьків, що правильне харчування – половина успіху здорового способу життя. Цілеспрямована систематична робота педколективу з оздоровлення малюків та їх фізичного розвитку має свої певні досягнення. За останні роки ми спостерігаємо зменшення кількості загальної захворюваності дітей за рік. Простудні захворювання, які виникають у малюків проходять швидко, без ускладнень.

Спеціалістами Сумської ЦРЛ під час щорічних оглядів дітей Косівщинського дошкільного навчального закладу фізичний розвиток оцінюється як гармонійний.

Зусиллями педагогічного колективу та батьків створено такий здоров’язберігаючий і освітній простір , який передбачає забезпечення у педагогічному процесі атмосфери комфортного особистісного зростання, створено відповідні психолого-педагогічні умови і матеріальні умови.

На нашу думку це і є базисом для реалізації мети – збереження, формування та зміцнення всіх компонентів здоров’я кожного малюка.

Кiлькiсть переглядiв: 2843

Коментарi

  • галя

    2017-03-18 06:56:57

    цікаво, корисно...